کالوکیشن شماره 7

مرور و تمرینات هفته اول کالوکیشن

potential

 

بهترین راه برای استفاده همیشگی از این کالوکیشن‌ها و ساختارها پیدا کردن یک جایگاه همیشگی برای آنها در Writing و Speaking و یا پیدا کردن معادل‌های ساده‌ای است که می‌شه همیشه به جای اونها از اینکالوکیشن‌ها استفاده کرد.

در اینجا به بررسی این دو راهکار در درس‌های این هفته می پردازیم.

 

 

در درس اول به بررسی کالوکیشن های مربوط به Undergo پرداختیم. خب حالا کجا از این کالوکیشن‌ها استفاده کنیم؟

(لینک درس اول)

بهترین حالت استفاده از این کالوکیشن ها به صورت زیر است:

Change >> Undergo considerable/massive changes

یعنی هرجا خواستید بگید فلان چیز تغییر کرده است، بگین Undergo Change و یا اگر این تغییر خیلی بزرگ بود بگین Undergo a Revolution.

ببینید می تونید این جمله رو بگین:

تمرین 1. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، سبک زندگی افراد تغییر زیادی کرده است و معمولاً افراد وقت کمی را کنار خانواده میتوانند بگذرانند.

 

 

دومین روز در ارتباط با کالوکیشن‌های Advantage یاد گرفتید. به نظر من وقتی مثلا در Writing میخواهیم راجع به مزایای یک چیز صحبت کنیم (که حتما استفاده میشود)، از این کلمه استفاده کنیم. حتی میتونید از این کلمه در جمله Topic پاراگرافی که میخواهید با موضوع موافقت کنید، می توان استفاده کرد. فقط توجه کنید این کلمه رو با benefit یا merit اشتباه نگیرید.

(لینک درس دوم)

مثلا این جمله رو از Topic Sentence یک Writing براتون انتخاب کردیم. ببینید میتونید اونرو به انگلیسی برگردونید؟

تمرین 2. یک مزیت استفاده از آموزش تیمی این است که دانشجویان می توانند از نقاط قوت دانشجویان دیگر هم استفاده کنند.

توجه داشته باشید که به جای Use به معنی مثبت (بهره بردن از) هم میتوانید از Take advantage of استفاده کنید. درست مثل جمله بالا!

 

 

سومین روز در مورد کلمه potential با هم بحث کردیم. قرار شد این کلمه رو یک بار در نوشته ها یا گفته های خودتون قبل از اسم بکار ببرید (خیلی نگران معنی اون نباشید!) و یک بار هم قبل از فعل هاتون ازش استفاده کنید.

(لینک درس سوم)

بیاین روی این کلمه هم تمرین کنیم.

تمرین 3. این موضوع به بررسی کلی دلایل و راهکارها می پردازه. (از این جمله، انتهای مقدمه‌هاتون توی نوشته‌های Problem-Solving میتونید استفاده کنید)

تمرین 4. جرم و جنایت‌ها معمولا در مناطق خاصی اتفاق می‌افتند اما ترس از اونها روی همه ساکنین تاثیر می‌گذارد.

 

 

روز چهارم هم به بررسی کلمه Root و کالوکیشن‌های اون پرداختیم. از اونجایی که ما امکان نداره در Writing و یا بخش سوم Speaking در مورد دلایل چیزی صحبت نکنیم، میشه نتیجه گرفت که این کلمه همیشه قابل استفاده است. البته یادتون باشه، هروقت خواستید بگید اصلی هم میشه از root استفاده کرد.

(لینک درس چهارم)

تمرین 5. مهاجرت مردم از روستا به شهر، احتمالا به دلیل ناهمگونی (disparity) بین امکانات روستا و شهر اتفاق می‌افتد.

تمرین 6. آلودگی‌های انسانی، یکی از دلایل اصلی کاهش آب شرب به حساب می‌آید.

 

 

روز آخر کالوکیشن‌ها هم به بررسی عباراتی پرداختیم که میشه بدون دغدغه از اونها قبل از فعل‌ها در پاراگراف‌های body استفاده کرد. این عبارات شامل To be bound to / To be set to / To be likely to و To tend to بودند. سعی کنید از اونها در همه نوشته‌ها یا صحبت‌های خودتون استفاده کنید.

(لینک درس پنجم)

تمرین 7. وقتی افراد از روستا به شهر مهاجرت می‌کنند، اونها با تنش‌های فرهنگی (Culture Tension) روبرو می شوند.  

تمرین 8. در گذشته، افراد چند ساعت از روز را خارج از خانه می‌گذراندند، اما امروزه اونها ساعات بیشتری را کار می‌کنند.

 

 

و اما روز آخر هفته هم به بررسی یکی از پرکاربردترین ساختارها، یعنی ساختار Reduction of Adverb Clauses پرداختیم. اما آیا فکر کردید که از این کلمه کجای نوشته‌هامون می‌تونیم استفاده کنیم؟ خب ما بهتون میگیم. میدونید که در هر نوشته، شما نیاز به ارائه دلایل خودتون دارد (مثلا در پاراگراف‌های Body بعد از جمله Topic). خب اگر فکر کنید، اون دلیل رو میتونید با ساختاری مثل When/While/Because بنویسید. به مثال زیر دقت کنید.

(لینک درس ششم)

فرض کنید می‌خوایم یک پاراگراف در ارتباط با مزایای زندگی در شهر بنویسیم. همونطوریکه می دونید، یکی از این مزایا، اینه که در شهرها امکاناتی وجود دارد که در روستاها نیست. خوبه. حالا همین دلیل رو سعی کنید با وقتی که یا اگر به فارسی برای خودتون بگید. مثلا یه چیزی مثل این: وقتی مردم توی شهرها زندگی میکنند، اونها می تونند از امکانات مختلف آموزشی، بهداشتی و رفاهی شهرها هم بهره‌مند بشن. (فقط یادتون باشه که شرط استفاده از reduction اینه که فاعل‌ها با هم یکی باشد! پس جمله‌تون رو طوری بنویسید که این شرط صادق باشه). بیاید ابتدای این پاراگراف رو با هم بنویسیم:

There are many advantages to/in living in a city. When people live in the city, they can enjoy many educational, health, and welfare facilities available in cities.

و اگر اون رو Reduce کنیم، اینطوری میشه:

There are many advantages to/in living in a city. Living in the city, people can enjoy many educational, health, and welfare facilities available in cities.

فرض کنید در مورد مزایای تلویزیون داریم. مینویسیم. ببینید این دلیل رو میتونید با reduction بنویسید.

تمرین 9. وقتی اعضای خانواده با هم یک برنامه را می‌بینند، اونها وقت بیشتری را در کنار هم می‌گذرانند.

و یا فرض کنید در مورد معایب آموزش هنر در مدارس می‌خواهیم بحث کنیم.

تمرین 10. به خاطر اینکه دروسی مثل هنر باعث می‌شوند تمرکز بچه‌ها از دروس اصلی به هم بخورد (distract)، آنها نباید در برنامه درسی (curriculum) قرار داده شوند.

 

این تمرین‌ها رو انجام بدید و اونها رو تاجاییکه میشه کامنت بگذارید تا بتونید با بقیه دوستان هم مقایسه‌شون کنید.

 

 

می‌خواهم در دوره کالوکیشن 48 روزه، ثبت نام خود را قطعی کنم

ثبت نام